European Martial Arts Association

Wing Tsun

História

História Wing Tsun

Vznik bojového umenia WingTsun kladieme do súvislosti s nástupom mandžuskej dynastie Èching a s jej postupným preberaním a presadzovaním vlastnej administratívnej moci. Vplyvné a bojové významné stredisko, ako bol šaolinský kláštor, stálo takémuto centralizaènému úsiliu v ceste, a preto bol znièený. Vojenské napadnutie a plánovane vyhladenie prežilo pod¾a legendy pä, v skutoènosti však urèite ove¾a viac mníchov, ktorí sa rozptýlili po celej Èíne a stali sa uèite¾mi šaolinských bojových štýlov a èlenmi, èi zriaïovate¾mi tajných spoloèností usilujúcich sa o zvrhnutie vládnucej dynastie.

Tu, niekedy na prelome 17. a 18. storoèia zaèína aj história dnešného štýlu WingTsun. Jedným zo zachránených mníchov bola aj zakladate¾ka nášho systému majsterka Ng-Mui, ktorá sa uchýlila do kláštora Bieleho žeriava a vytvorila tu prvú verziu neskoršieho systému pod názvom Weng-Èchun (päs žeriava). Ng-Mui uèila iba jedinú žiaèku Wing-Tsun, ktorá celému systému priniesla jeho meno. Yim Wing-Tsun založila slávu celého systému, keï v súboji porazila neodbytného nápadníka, náèelníka lúpežníckej bandy a najvyhlásenejšieho bojovníka v okolí. WingTsun ïalej rozvíja a uèí ho aj svojho manžela Leung Bok Chao, tiež odborníka v bojových umeniach.

Ten pridáva do systému jeho najcharakteristickejšiu zbraò: dvojicu motýlí meèov a nazýva štýl pod¾a svojej ženy a uèite¾ky. Pokraèovate¾om v rodinnej tradícii sa stáva ïalší príbuzný, syn Leung Lan Kwai. V osobe ïalšieho majstra opúša systém rodinný klan Leung a Wong Wah Bo, potulný bábkoherec, pridáva systému jeho druhú a poslednú zbraò - dlhú tyè, ktorú sa nauèil od svojho neskoršieho žiaka a pokraèovate¾ Leung Yee Tei.

S ïalším predstavite¾om štýlu sa dostávame do oblasti zachytenej písomnými prameòmi lieèite¾ (doktor) Leung Jan, nazývaný aj krá¾ kung-fu troch provincií. Chan Wah Shun sa preslávil najmä ako prvý uèite¾ ve¾majstra Yip Mana. Yip Man je považovaný za posledného ve¾majstra uznávaného absolútnou väèšinou rôznych odnoží a škôl nášho systému. Vystriedal nieko¾ko uèite¾ov, z ktorých posledný, Leung Bik, syn Leung Jana, ho nauèil majstrovskou verziu WT.